
Vid 18:30 på lördagskvällen ska en man i 20-årsåldern blivit hotad med en pistol och avtvingad sin motorcykel av flera personer i vid Willys Hemma i Henån .
Polisen sökte under lördagskvällen efter motorcykeln och gärningspersoner med flera patruller samt helikopter.
Den ena gärningsmannen ska ha haft en grön jacka och mörka byxor, den uppges vara mörkklädd. Motorcykeln uppges vara orange/svart till färgen.
Personen som blivit rånad ska inte ha blivit skadad fysiskt. På söndagen var ännu ingen gripen för rånet.
FOTNOT
Polisens ledningscentral har till media uppgett att rånet ska ha skett på Tjörn, vilket är felaktigt.
– Det var mycket som hände samtidigt i Västsverige och därför blev det fel, det är bara att beklaga, säger polisen till NYHETERsto.