
Under nyårshelgen bad NYHETERsto sina läsare att rösta fram bästa pizzerian i STO-området. Över 4 000 röster kom in. På Tjörn vann Robbans Pizzeria i Kållekärr den titeln i år med 47,2% av rösterna.
– Det är helt galet! Vi visste inte ens om att det var en omröstning. På nyårsdagen, som är den stora pizzadagen i Sverige kom det hur många kunder som helst och sa att de läst att vi hade den ”bästa pizzan” på NYHETERsto, säger Jutiar, en av de två kusinerna som driver Robbans Pizzeria.
Vad är hemligheten bakom en god pizza?
– Bra råvaror, god hygien och erfarenhet. Det är det viktigaste!
Hur viktig är råvarorna?
– Det är det viktigaste med hela pizzan. Bra råvaror och att aldrig spara färska råvaror mer än 24 timmar. En annan hemlighet bakom god pizza är våra såser. Alla såser på Robbans gör vi själva efter hemligt recept, berättar Jutiar.
Robbans Pizzeria startades för 25 års sedan. Under perioden 2007-2012 drev Jutiar och Mazhdah, mer kända som ”de två kusinerna” pizzerian och är sedan 1 april förra året tillbaka i Kållekärr igen. Under tiden man var borta från Tjörn drev man tillsammans Kungälvsgrillen.
– Vi har 15 års erfarenhet med pizza, det tar sin tid att bli bäst på det man gör. Idag har vi på Robbans 99% nöjda kunder.
Idag har man 74 pizzor på menyn men erbjuder också kebab, sallad, pasta- och grillrätter. I restaurangen finns plats för ett 70-tal ätande gäster och på sommaren finns även uteservering.
Omröstningen av ”Bästa Pizzerian” gjordes via NYHETERSto´s hemsida under två dygn. Över 4 000 var inne och röstade. På Tjörn vann Robbans Pizzeria omröstningen med 47,2% (585 röster). På Orust toppade Viking Pizzeria i Varekil listan med 35,6% (452 röster) och i Stenungsund var det Picasso som blev favoriten med 32,3% av rösterna (711 röster). Omröstningen av ”Bästa Pizzan” ska ses som en kul grej och är inte statistiskt säkerställd. Läs mer >>