
Två killar, minderåriga men straffmyndiga är misstänkta för det som först rubricerades som rån alternativt rånförsök vid Shell i början av veckan.
Killarna ska ha kommit in med mopedhjälmar på huvudet, visiret nere och roffat åt sig cigarrer och andra varor vid kassan. Personen som driver Shell-butiken arbetade vid tillfället och försökte hindra killarna när de skulle försvinna därifrån. Killarna kom över tobaksvaror för mallen 1000-2000 kronor. Händelsen rubricerades som rån, rånförsök eller motvärnsrån men kommer antagligen få rubriceringen stöld alternativt försök till stöld.
Polisen gick snabbt ut med ett signalement till allmänheten och fick många bra tips om mopeden, registreringsnummer och vart de tog vägen efter händelsen.
Det finns även uppgifter om att killarna innan besöket på Shell blivit avvisade från en annan tobaksaffär i centrala Stenungsund med uppmaningen att om de skulle komma in i affären måste de ta av sina hjälmar.
På fredagen uppgav polisen att man identifierat och förhört två unga killar som ska vara under 18 år men över 15 år, det rapporterar Lokaltidningensto. De båda är straffmyndiga men ingen av dom är eller har varit frihetsberövade.
För polisens del är utredningsarbetet slutfört och överlämnat till åklagare, vars uppgift är att väcka åtal.