Mjölk, smör, kvarg, fil och yoghurt – Nu sänks priser på mejeriprodukter. Arla meddelar att man på måndag sänker priserna på omkring 350 produkter. ICA Stenungshallen valde att sänka priserna redan idag.
I samband med pandemi och inflation så har priser ökar rejält, samtidigt som man senaste tiden sett att priser på en del varor går ner. Arla gick på torsdagen ut med att man sänker priserna på omkring 350 mejerivaror med mellan 10-13 procent. Man uppger samtidigt att det är handlarna själva som sätter priserna till kund.
På ICA Stenungshallen i Stenungsund valde man redan på fredagen att sänka priserna. När NYHETERsto besökte butiken var Christian, mejeriansvarig i butiken i full färd med att skylta om efter prissänkningen.
– Efter Arlas besked valde jag att sänka priserna redan idag, säger Svante Karlsson, ICA Handlare.
Prisminskningen sker enligt Arla på grund av två anledningar
-Det är två anledningar till prissänkningen. Dels är det för att fler konsumenter ska ha råd att köpa företagets mejeriprodukter, och dels för att bönderna ska kunna fortsätta att driva sina verksamheter.
Vill att man väljer svenska varor
– Många konsumenter har haft det tufft under en lång period och kanske inte väljer svenska varor. Det har gått ut över svenska bönder, Max Wallenberg på Arla till TV4 NYHETERNA.