
På lördagen upptäcktes ett inbrott i Hällungens Fritidsförenings kiosk vid Talbo badplats. Det som saknas är främst godis och läsk. Inbrottet och skadegörelsen drabbar föreningen hårt ekonomiskt.
Inbrottet i kiosken ska ha skett någon gång under natten till lördag. Genom att bryta upp kioskens lucka har man fått med sig främst godis och läsk.
”Om du märker att någon har ovanligt mycket läsk och godis hemma kan det vara stöldgods. Läsken är 33cl-burkar och godiset ”styckgodis” så som S-märken, Bubs-dödskallar, pingvinstänger, Nöt-Créme m.m”, skriver föreningen i ett inlägg i sociala medier och skriver att man samtidigt gärna tar emot tips om händelsen.
Inbrottet och stölden är ett hårt slag mot föreningens ekonomi
Värdet på det som förövarna kom över ligger om uppskattningsvis 5 000 kronor.
Förutom inbrott och stöld handlar det om skadegörelse. På sociala medier har inlägget som publicerats redan fått stor respons och många skriver att de gärna Swishar en slant till föreningen för att stötta verksamheten.
-Vi har valt att hålla medlemsavgiften och avgiften till simskola och märkestagningen på en låg nivå för att göra det tillgängligt för så många som möjligt. Vi vill främja simkunnighet! Intäkterna från kiosken är därför väldigt viktiga för att föreningen ska kunna sköta underhåll på bryggor och byggnader, kunna köpa material till simskolan osv.
Foto: Privat och NYHETERsto