Det som började som en vanlig fisketur efter makrill blev ett minne för livet för John och Dennis från Stenungsund. Efter en lyckad morgon utanför Mollösund fick de senare oväntat sällskap av två delfiner vid Tjörnbron.
Tisdagsmorgonen inleddes med makrillfiske utanför Mollösund.
– Det mest exotiska vi såg där var tumlare, skrattar John och Dennis.
Men dagens största naturupplevelse väntade några timmar senare.
Två delfiner intill båten
När de vid lunchtid fiskade i området vid Tjörnbron dök plötsligt två delfiner upp alldeles intill båten.
– De rörde sig vid och under båten. Vi trodde först att det var tumlare, men sedan såg vi att det var delfiner, berättar de.
Under en stund simmade delfinerna tätt intill båten och bjöd på en ovanlig uppvisning i det lugna vattnet.
En kanondag på sjön
Förutom det oväntade mötet med delfinerna blev fisketuren också lyckad.
– Jo då, det blev gott om makrill också. Det har varit en kanondag så här långt, säger John och Dennis.
Fler observationer i Bohuslän
Under den senaste tiden har flera observationer av delfiner gjorts längs Bohuskusten. Djuren har bland annat setts i Havstensfjorden, Byfjorden och nu även vid Tjörnbron.
Delfiner är ovanliga i svenska kustvatten, men enstaka individer eller mindre grupper kan ibland söka sig in längs Bohuskusten under sommaren.

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.Tipsa NYHETERsto
Har du sett eller hört något som vi bör känna till? Skicka ditt tips till redaktionen.
https://nyhetersto.se/2026/07/14/delfiner-dok-upp-vid-tjornbron-foljde-baten-under-fisketuren/


