Den kvinna som saknades efter sjöolyckan mellan Marstrand och Tjörn har anträffats avliden. Hon hittades i anslutning till den plats där polisen lokaliserat den förlista fritidsbåten.
Kvinnans anhöriga har underrättats om dödsfallet.
Sökinsatsen efter det barn som fortfarande saknas fortsätter. Arbetet genomförs bland annat i samarbete med Kustbevakningen.
Lastfartyget fortsatt i beslag
Den kriminaltekniska undersökningen av det inblandade lastfartyget har avslutats. Fartyget är dock fortsatt taget i beslag.
Polisens brottsutredning fortsätter med flera olika åtgärder, däribland analys av material som har tagits i beslag.
Polisen söker fortsatt vittnen
Polisen vill fortfarande komma i kontakt med personer som kan ha sett eller hört något vid olycksplatsen som kan sättas i samband med sjöolyckan.
Den som har uppgifter uppmanas att kontakta polisen på telefon 114 14.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.Tipsa NYHETERsto
Har du sett eller hört något som vi bör känna till? Skicka ditt tips till redaktionen.
https://nyhetersto.se/2026/07/30/just-nu-saknad-kvinna-hittad-avliden-efter-sjoolyckan-sokandet-efter-barnet-fortsatter/



