Misstänkt mordbrand i radhus – en person frihetsberövad

Branden i ett radhus på Timotejvägen i Stenungsund utreds nu som misstänkt mordbrand. En person har frihetsberövats som misstänkt och bostaden har spärrats av.

Larmet om branden kom klockan 12.10 på söndagen. Räddningstjänsten larmades till Timotejvägen efter uppgifter om brand i ett radhus.

Foto: Maximilian Björk/NYHETERsto

Branden hade uppstått i köket och kunde släckas med en pulversläckare. Ingen person ska ha skadats i samband med branden.

Polisen kom till platsen och under eftermiddagen stod det klart att händelsen utreds som misstänkt mordbrand.

– En person är frihetsberövad som misstänkt, säger Tamara Fuentes, polisens presstalesperson, till NYHETERsto.

Då en utredning har inletts så vill man i nuläget inte ge mer detaljer om vad som har brunnit och omständigheter som gör att det rubriceras som mordbrand.

Radhuset har spärrats av och polisens utredning av branden fortsätter.

Missa inget - Håll dig uppdaterad
🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top