
På måndagseftermiddagen strax före klockan 17 ville polisen stanna och kontrollera ett fordon och dess förare på E6 vid Stora Högamotet. Föraren vägrar stanna och ett förföljande inleds. Färden går i mycket hög hastighet på gamla E6 mot Ucklum.
Färden går delvis på fel sida av vägen och över refuger. I Ucklum kör bilen in i ett bostadsområde och det blir stopp på en återvändsgata. En man springer från bilen men kan snabbt säkras av polisen. I bilen finns även en tjej. Båda är i 20-årsåldern.

– Vi kommer att skicka ut våra hundar på den sträckan som mannen sprang för at se om han har slängt något på vägen, säger Christer Fuxborg, Polisens Presstalesperson
Föraren är misstänkt för vårdslöshet i trafik, ej stannat på polismans tecken, drograttfylleri, narkotikabrott innehav samt eget bruk.