
Ny vecka – nya tag! Idag gratulerar vi Reidar och Reidun på namnsdagen. Här följer en snabb sammanfattning från natten.
POLISEN
Polisen uppger att natten varit lugn utan några större händelser eller ärenden i STO-området. Polisen har bland annat kontrollerat fordon, förare och nykterhet. En ordningsbot utskriven för hastighetsöverträdelse och en viltolycka mellan personbil och rådjur är rapporterat.
RÄDDNINGSTJÄNSTEN
Även för räddningstjänsten har natten varit lugn utan några händelser eller ärenden. Skogbranden på Orust var vid 22-tiden på söndagskvällen släckt. Räddningstjänst har varit kvar med en mindre styrka på att blötlägga.
TRAFIK
Hur är det på vägarna just nu? På www.NYHETERsto.se/trafik/ får du alltid uppdaterad information i samarbete med Trafik24.
Är Tjörnbron avstängd i natt? Tjörnbron stängs av återkommande nätter för att byta snedkablar. Arbetet är väderberoende och besked kommer samma dag vid lunchtid. NYHETERsto meddelar om Tjörnbron kommer stängas.
VÄDRET
– Vi får en måndag med klart till halvklart väder. Temperatur som mest 16°. Mer lokalt väder finns på www.NYHETERsto.se/vader/
DAGENS BILD
Majnycklar vid Änga, Härön. Foto: Martin Gustavsson.
Vill du dela med dig av en bild från STO-området? morgonbild@nyhetersto.se eller tagga din bild på Instagram med #nyhetersto. Glöm inte att skriva var bilden är tagen någonstans och vem du är.
Till sist…
Nyhetsredaktionen önskar dig en trevlig Måndag!
– Tipsa oss gärna på redaktionen@nyhetersto.se