
Arbetet med att byta snedkablar på Tjörnbron fortsätter och den här veckan var det planerat att bron skulle vara stängd en eller flera nätter, men ostadigt väder skjuter upp det arbetet till nästa vecka.
Arbetet är väderberoende och besked om avstängd bro kommer samma dag klockan 12. Denna veckan säger prognosen att vi kommer få en hel del regn men också kraftiga vindar vilket gör att det planerade arbetet skjuts upp till nästa vecka.
Flera har under veckan hört av sig gällande den planerade broavstängning då elever vid Nösnäsgymnasiet ikväll har inspark på en av krogarna i Stenungsund och många skulle ta sig hem över bron i natt, dessa kan nu andas ut.
På NYHETERsto.se, längst upp på förstasidan kan man alltid se om bron kommer vara stängd under kommande natt. Informationen uppdateras vid klockan 12.