Hej tonårsförälder!
Värmen är här och snart är det sommar, skönt eller hur?
Men det är ju också en tid för våra unga att pröva vingarna när sommarlovet och ledigheten infinner sig, både i positivt och negativt bemärkelse. Vi har en skolavslutning som närmar sig och med den alkoholdebuten för vissa tonåringar.
Du är den viktigaste i ditt barns liv och det är nu som du har möjlighet att visa kärlek, ge ditt barn lite extra tid och sätta gränser så att skolavslutningen och sommaren blir något fint för dem att se tillbaka på. Varför inte göra något extra festligt med ditt barn och kanske några av dess kamrater på skolavslutningen.
Vi i Stenungsund har en tradition att kraftsamla resurser just för skolavslutningen och om du som förälder vill ansluta dig till att nattvandra är du mer än välkommen. Skolavslutningen är tisdagen den 13 juni i år och vi som kommer att finnas till för ungdomarna i kommunen den kvällen träffas på Hasselgården kl 19.00, vi bjuder på lite mat och fika och åker ut i kommunen i grupper för att var till hands om något olyckligt skulle inträffa era barn. Polisen, sjöräddningen, Räddningstjänsten, Röda korset, tjänstemän från kommunens olika delar kommer att vara på plats, men du som förälder är den som är viktigast – så klart! Så du behövs, det finns ju bara vi som kan hjälpa våra unga.
Några tips inför skolavslutningen:
1. Visa att du bryr dig
Prata med din tonåring om skolavslutningen, vad ska de göra, vilka ska de träffa, var ska de vara. Berätta hur du ser på alkohol, tider osv.
2. Bjud inte på alkohol och köp inte ut
Forskning visar att tonåringar som bjuds på alkohol hemma börjar dricka tidigare och de dricker också mer Om du som förälder köper ut alkohol till ditt barn “visar” du att det är ok att de dricker. Risken att ditt barn råkar illa ut ökar också.
3. Hjälp till att säga nej
Som förälder är det viktigt att ge sitt barn bra argument. Berätta att det är helt okej att säga nej, även när alla andra säger ja.
4. Håll kontakten
Det är bra att bestämma en tid under kvällen då ni kan höras av på telefon. Det är även bra att som förälder finnas tillgänglig om något skulle hända.
5. Kom överens med andra föräldrar
Prata med andra föräldrar om hur de ser på alkohol, vilka tider som gäller för deras barn osv.
//
Stefan Persson – Brott och Drogförebyggande samordnare
stefan.persson@stenungsund.se
0303-738724