
UPPDATERING: Vid 18.30 på lördagskvällen inträffade en allvarlig singelolycka på Tjörn i Kärrslätt mellan Klövedal och Stenkyrka. En personbil med ett båtsläp – och en båt på den – körde av vägen i en kurva. Släpet vek sig och båten flög upp på bilen. Föraren klämdes fast i bilen mot ett träd. Båten visade sig senare vara stulen och föraren, en man i 45-årsåldern misstänks nu för ett flertal brott.
När räddningstjänsten kom till platsen påbörjade man ett omfattande räddningsarbete. Fordonet fick klippas upp innan man fick ut föraren.
En ambulanshelikopter beordrades till olycksplatsen och ombord på den fanns även en läkare som på plats kunde ge akutvård. Förraen till personbilen åkte med helikoptern till sjuk för vård. På plats uppgavs det att föraren till personbilen hade allvarliga skador men hans tillstånd var stabilt.
Trafiken stängdes av helt under räddning- och bärgningsarbetet. Vid 19:15 påbörjades bärgningsarbetete.
Båten stulen och föraren saknade körkort
Båten visade sig vara stulen och mannen som körde bilen saknade giltigt körkort. Han misstänks nu för grov olovlig körning, vårdslöshet i trafik, drograttfylleri samt narkotikabrott.
Foto: Niklas Göransson / NYHETERsto