
Strax före klockan 15 på fredagen ertappades en 16-årig tjej på ICA Kvantum med varor för 30 kronor som hon inte betalade för i kassan. Polisen skriver en anmälan gällande ringa stöld (tidigare snatteri).
Foto: Arkivbild
Strax före klockan 15 på fredagen ertappades en 16-årig tjej på ICA Kvantum med varor för 30 kronor som hon inte betalade för i kassan. Polisen skriver en anmälan gällande ringa stöld (tidigare snatteri).
Foto: Arkivbild
Uppdaterad: 16 februari 2018 19:48Tipsa oss! - Rättelse - Medieetik
Uppgifter i våra nyheter kommer från säkra och kontrollerade källor. Trovärdighet och opartiskhet har en central roll för vår journalistik. Under pågående händelser är information från ledningscentral, räddningstjänst och polis initial och ger kortfattad bild om inträffade händelser. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Vid en pågående händelse är det viktigt att information går ut snabbt, det gör att det kan förekomma språk- och stavfel i texten i ett inledande skede. Texten kan uppdateras flera gånger.
Blåljus? Trafikolycka? Trafikhinder?
Tipsa oss om pågående händelser/blåljus - redaktionen@nyhetersto.se eller via formuläret nedan. Tips är en färskvara.
Tips om brott
– Tipsa i första hand polisen via 114 14 (112 vid pågående brott) eller via polisens hemsida.
– Vi får många mail varje dag, både från hemsidan och via våra sociala kanaler. Vi läser allt – men vi har ingen möjlighet att svara alla personligen. Då vi arbetar olika tider på dygnet kan svarstiden dröja, men vårt mål är att svara på mail så fort som möjligt. Vi prioriterar pågående händelser. Nyhetstips och pressmeddelanden kan sparas och publiceras längre fram.
![]() ![]() |