
Räddningstjänst, ambulans och polis larmades till Kungsviken strax före klockan 02 gällande brand i ett båtvarv. På plats var det en husvagn som brann och branden hade spridit sig till ett soprum på industribyggnaden.
I husvagnen sov en anställd, men som sov i husvagnen ska ha klarat sig ut ur lågorna.
Branden spred sig till ett soprum på industribyggnaden där man bygger båtarna , men räddningstjänsten – som snabbt var på plats från både Ellös och Henån kunde släcka branden. Fasaden till byggnaden eldhärjades men själva tillverkningslokalen och kontor har klarat sig.
Räddningstjänst sökte med värmekamera i väggar och tak för att se att elden var riktigt släckt, sedan kommer man vädra ut lokalerna.
– Det kunde ha gått mycket illa. 20-30 sekunder så är en husvagn övertänd, säger Mats Gustavsson, räddningstjänsten Orust.
Vad som orsakat branden är inte känt men i nuläget misstänker inte polisen något brott.