
En man i 30-årsåldern har vid Uddevalla tingsrätt dömts till åtta månaders fängelse för ett flertal brott. Bland annat inbrott och stöld på Jörlandaboden och Tonys Restaurang.
Stöld på Tonys Restaurang
Två gånger i våras har Tonys Restaurang haft påhälsning nattetid på sin pergola (inglasad uteservering). Vid första tillfället stals tre värmelampor till ett värde av 6 200 kronor. I samband med rättegången användes film från övervakningskameran och en rapport från vaktbolaget som sett den nu dömda mannens bil vid platsen.
Inbrott och stöld på Jörlandaboden
I mitten av juli hade Jörlandaboden inbrott. Under natten krossades en ruta och snus till ett värde av 16 453 kronor stals. Rutan som krossades var värd 2 790 kronor.
Inbrott i frisersalong
I juli hade en frisersalong i Kungälv inbrott. Vid tillfällets stals allt från hårmaskiner, saxar hårprodukter till golfklubba, högtalare och kaffe. Sammanlagt värde 32 375 kronor.
Ringa narkotikabrott
I mitten av juli togs mannen med för provtagning i Lerums kommun. Provsvar visade att han brukat narkotika.
Häleri – Släp
I mitten av augusti stals ett släp från Lilla Strandvägen i Stenungsund. Släpen anträffades hos den nu dömda mannen.
Häleri – RIB-båt
I mitten av augusti stals en kärra med en ribb-båt och en motor i Västra Frölunda. Även den anträffades hos den nu dömda mannen.
Rattfylleri, grov olovlig körning och ringa narkotikabrott
Två gånger i juli stoppades mannen i Göteborg. Mannen saknar körkort och har tidigare lagförts för olovlig körning. Provsvar visade även att mannen brukat narkotika.
Grov olovlig körning
I augusti stoppades mannen två gånger när han körde bil utan ha rätt till detta. En gång i Stora Höga och en gång på E6 Kungälv. Vid den sistnämna gången visade provsvar även att han brukat narkotika och att spår av detta fanns kvar i blodet under körning.
Uddevalla tingsrätt dömer mannen, mot sitt nekande vid flera åtalspunkter – till fängelse i 8 månader. Mannen ska även betala ett skadestånd på sammanlagt 55 398 kronor till målsägande.