
Kommunen har placerat ut två så kallade påsholkar som är till för den som är ute och vill strandstäda. Ta en påse ur holken, städa din strandsträcka och släng sedan påsen i en papperskorg, enkelt – och man gör en god gärning för miljön.
– Vid mycket skräp kan du anmäla hämtning av skräppåsarna via appen strandstädarkartan. Mer info finns på påsholkarna, skriver kommunen på sin hemsida.
Påsholkarna är utplacerade vid serviceutrymmena vid gästhamnen samt på Lilla Strandvägen 5, hamnkontoret.
10 april är det också strandstädningspremiär då lokala föreningar är ute och städar kommunens stränder. Följande föreningar/lag deltar i detta i år: Stenungsunds HK P13, Ödsmåls Damjuniorer, Stenungsunds IF F Utv 14-16, Stenungsunds Hockey 08 och Vallens IF P08
