Många ärenden – men relativt lugn midsommardag för polisen

Midsommardagen i STO-området uppges ha varit relativt lugn för polis. En hel del ärenden men inga större händelser som resulterat i anmälningar.

Buskörning
– Polisen fick samtal om ett tiotal fordon som kör på länsväg 160 genom Stenungsund med varningsblinkers och ljusramp i ca 30 km/h. Enligt anmälaren ligger de stundtals i båda körfälten och även korsat heldragen linje. De uppges också göra felaktiga omkörning. Det hänger också ut folk från fönster på fordonen, enligt anmälaren. Färden går mot centrala Stenungsund och anmälaren kör efter. Polispatrull stannar och pratar med ekipaget vid Hasselbacken.

Misstänkt rattfylleri via Snapchat
– Via Snapchat har två personer i en bil lagt ut en video hur de dricker alkohol och kör bil. Passageraren bjuder föraren på öl. Polisen har registreringsnummer söker efter aktuellt fordon men utan resultat.

Trafikbrott
– På Tjörn kontrollerades förare och personbil. Fordonet saknar registreringsskylt.

Försökte fånga lös hund – Hörde kvinnoskrik
– I Myggenäs försökte allmänheten fånga in en lös hund på lördagskvällen. I samband med detta höra man kvinnoskrik. Polisen åker till platsen och anträffar en död höna och en levande räv, vilket kan förklara det allmänheten hört.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top