
Vid klockan 04:40 fick räddningstjänsten på Orust larm om en brand i en villa i Töllås, norra Orust. Brand är fullt utvecklad.
Det var ägaren själv som larmade och påbörjade släckningsarbetet. Inga personer är kvar i huset. Branden ska ha börjat i huset och spred sig sedan till vinden. Vad som orsakat branden är inte känt.
Huset ligger enskilt men mycket nära skogen. Huset går inte att rädda utan man koncentrerar sig på att skydda skogen bredvid och se till att branden inte sprider sig.
Räddningstjänsten är på plats med tre stationer och räknar med att vara på plats under hela förmiddagen.
Polisen misstänker att branden ska ha orsakats av en cigarett fimp och en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet har upprätt.