
En häktningsframställan mot en man i 40-årsåldern har lämnats in till Uddevalla tingsrätt efter en händelse på Tjörn i helgen.
Det var på söndagseftermiddagen som polisen larmades till Kållekärr på Tjörn efter att allmänheten tagit en man bar gärning när han skulle sätta sätta soig i en anmält stulen bil. På plats kan polisen gripa mannen som är i 40-årsåldern.
I samband med gripandet anträffas ett pistolliknande föremål, som senare visade sig vara en så kallad nödpistol. Dock var den laddad med en hagelpatron. Man anträffar även något som går under knivlagen samt narkotika.
I häktningsframställan som på onsdagen lämnads in till Uddevalla tingsrätt är mannen på sannolika skäl misstänkt för narkotikabrott och vapenbrott i Kållekärr på Tjörn men även för narkotikabrott i Kungälv.
Åklagaren yrkar på att mannen ska häktas då det finns risk för att den misstänkte fortsätter sin brottsliga verksamhet.
Tidigare nyhet:
Man greps vid stulen bil – Misstänks för flera brott