Under lördagen har polisen haft två trafikkontroller med inriktning nykterhet i Henån. Vid dessa kontroller har två förare blåst positivt i polisens sållningsinstrument och har fått följa med för provtagning.
Båda kontrollerna har varit vid Systembolaget, Hamntorget i Henån
Den första kontrollen var vid 11-tiden. Då var det en man i 70-årsåldern som blåste positivt och fick följa med för provtagning. En anmälan gällande rattfylleri är skriven.
– Sedan åker polisen tillbaka och fortsätter med kontrollen. Vid klockan 14:30 var det dags igen, säger Peter Adlersson, Polisens Presstaklesperson till NYHETERsto.
En man i 80-årsåldern blåste positivt och även han fick följa med provtagning. Anmälan om misstänkt rattfylleri är skriven.
Den här veckan har polisen en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på nykterhet.
-Det har varit ovanligt många som rapporterats för rattfylleri idag vid olika kontroller i Västsverige, säger Peter Adlersson.