Polisens trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighet rullar vidare. På torsdagen genomförde polisen flera trafikkontroller och ett flertal förare överskred hastighetsbestämmelser och fick med sig var sin ordningsbot hem.
Det första kontrollen genomfördes på Hallernaleden i Stenungsund vid klockan 08:30 till klockan 09:00.
-Kontrollen var vid en 30-sträcka där man passerar en förskola. Fyra förare anpassade inte hastigheten efter gällande bestämmelser och fick en ordningsbot med sig hem, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
Nästa trafikkontroll med inriktning hastighet genomfördes vid Utäng på Tjörn där det råder 50 km/h. Här rapporterades fem förare för hastighetsöverträdelse men bara fyra förare fick en ordningsbot.
-En förare nekade till att ha kört för fort och då går det vidare till rätten. Tack vare snabbare lagföring, som vi började med för någon vecka sedan har vederbörande redan fått en tid till tingsrätten, säger Herman Egelström.
Den nationella trafiksäkerhetsveckan fortsätter och man hoppas kunna ge en lokal sammanfattning nästa vecka för STO-området.