![](https://nyhetersto.se/wp-content/uploads/2023/07/20230722_bil.jpg)
På lördagen samlades bil och traktorintresserade och entusiaster i Göksäter för att se eller ställa ut fordon.
Vid varuhuset Göksäter var det mycket folk – lördag, semester, 12 grader och inget strandväder precis. Många som besökte varuhuset passade på att ta en titt på träffen och dess fordon, samtidigt som de som var på träffen passade på att handla.
Veteranfordon, amerikanare, motorcyklar, traktorer – Det fanns mycket att titta på för den intresserade,
Arrangör till bil- och traktorträffen var Grålleklubben, men det var på grund av vädret oklart in i det sista om träffen skulle bli av. Man fick några timmar med uppehåll innan himlen öppnade sig.
Ett av de fordon som besökarna var mest nyfiken på var Robert Arvidssons nyköpta Volvo PV 544 från 1961.
![](https://nyhetersto.se/wp-content/uploads/2023/07/STO_6170-1024x683.jpg)
![](https://nyhetersto.se/wp-content/uploads/2023/07/STO_6172-1024x683.jpg)
![](https://nyhetersto.se/wp-content/uploads/2023/07/STO_6174-1024x683.jpg)
-Förra ägaren var Mats Thollander. Vi träffades på Vallåkraträffen 2019, bilen skulle egentligen inte säljas men jag tog chansen och frågade om jag fick köpa den. En sådan här chans får man bara en gång i livet och jag hade ångrat mig resten av livet om jag inte köpt den, säger Robert Arvidsson.
Fordonet byte ägare förra året och bor nu hemma hos Robert i ett specialbyggt garage.
BILDEXTRA:
Foto: Mikael Berglund / NYHETERsto
Foto: Stefan “Bissen” Persson