Larm om utsläpp vid bryggorna

Vid klockan 19:30 fick räddningstjänsten larm om utsläpp vid bryggorna på Stenunge Strand. Ett oljeliknande skimmer var på några hundra meter längst bryggorna.

Räddningstjänstens insatsledare kom till platsen och man tror inte det är utsläpp från någon båt utan snare naturens krafter efter regn när dagvatten rinner ut från ett utlopp i närheten.

För räddningstjänsten finns inte mycket att göra utan man kommer kontakta miljö- och hälsa på kommunen som får ha det under kontroll och eventuellt spåra orsak.

1 av 2
🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top