
Det började med en bil och dess förare som kontrollerades i slutet av mars förra året på Orust. I mannens garage fann polisen senare vid husrannsakan nära 50 kilo narkotika vars syfte var till försäljning. 7 personer åtalades och på torsdagen kom domen.
I mannens garage på Orust fann polisen 48,6 kg cannabisharts som enligt åtal ska ha transporterats dit dagarna innan. Där har man enligt åtal i samförstånd bearbetat och förpackat narkotikan i förpackningsmaterial som delvis tillhandahållits av en av de åtalade. Sedan har man bjudit ut hela mängden cannabisharts till försäljning och mindre delar av narkotikan har överlåtits till ett okänt antal personer.
Åklagaren ansåg att brottet bör bedömas som grovt eftersom det avser en särskilt stor mängd narkotika samt att det har utgjort ett led i en verksamhet som har bedrivits i större omfattning eller yrkesmässigt. Den man som åklagaren anser vara huvudman har kopplingar till kriminella gäng.
Narkotika ska ha smugglats in i Sverige tillsammans med frukt- och gröntleveranser.
Sju personer åtalades för bland annat grovt narkotikabrott, synnerligen grov narkotikasmuggling, flera fall av grovt penningtvättbrott och grovt näringspenningtvättbrott.
Långa fängelsestraff
Mannen som anses vara huvudmannen döms till fängelse i 10 år. Mannen från Orust döms till fängelse i två år och åtta månader. Ytterligare tre åtalades döms till fängelse för inblandning, medan en av de åtalade frias.