Beställde narkotika för leverans via post – Polisen plockade försändelsen

En man i 50-årsåldern beställde narkotikaklassade tabletter som skulle levereras via posten. Polisen kom dock paketet på spåret och att hitta mottagaren var inte svårt då det stod på försändelsen. Mannen åtalas nu för försök till narkotikabrott.

Det var i november 2023 som mannen ska ha beställt och därmed olovligen försökt inneha 210 tabletter diazepam, som är narkotika. Narkotikan har skickats per post och varit adresserad till mannen.

Försändelsen hamnade i postens spärr och togs omhand av polisen.

Fara för brottets fullbordan har förelegat eller endast varit utesluten på grund av tillfälliga omständigheter,” skriver åklagaren i stämningsansökan.

Mannen har i förhör erkänt brott.

Åklagaren yrkar på 140 dagsböter à 90 kronor. Summa: 12 600 kronor.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top