
Elever på Bleketskolan skulle åka från Tjörn till Göteborg för besök på Operan och stadsorientering. Vistelsen i Göteborg var trevlig – men på bussresan skar någon eller några av eleverna sönder bussäten, både på resan till Göteborg och hem.
Det är inte första gången som elevernas bussresor på skolan urartar. I mars drogs en linje med skolbussen från den aktuella skolan in då elever kissat från bakdörren, tryckt på stoppknappen i onödan, kletat in tuggummi i sätet och skräpat ner. Skolbussen drogs in på initiativ av bussbolaget under några veckor. Den här gången gäller det en skolutflykt och ett annat bussbolag. Kommunen har upphandlat ett bussbolag för skolresor inom kommunen och ett annat bussbolag för resor utanför.
Skolan har nu skickat ut brev till berörda vårdnadshavare, ett brev som NYHETERsto tagit del av. I det vädjar skolan om att vårdnadshavare ska prata med eleverna om det som har hänt. Om någon vecka ska man ha en ny resa till Göteborg och ett teaterbesök och enligt brevet känner man en oro inför den resan.
En siffra som nämnts i samband med skadegörelsen på bussresan till Göteborg är 40 000 kronor, men enligt bussbolaget kan det bli ännu mer. Vem som nu ska betala för skadegörelsen är oklart. I nästa vecka kommer kommunen ha ett möte med bussbolaget.
Foto: Arkivbild