
I en undersökning som Fonus har gjort tillsammans med Kantar Sifo svarar mer än hälften av svenskarna (52 %) att de någon gång tänk “Den här låten vill jag ha på min begravning”. Nu har begravningsbyrån sammanställt vilka låtar som är de populäraste att ha med på begravning i Stenungsund.
Att tänka på musiken till sin begravning är något som engagerar, både i forum på internet och i samtal mellan människor.
Så här säger Susanne Wedner på Fonus i Stenungsund.
– Musiken är något för människor att samlas kring och som kan göra ceremonin väldigt personlig. En gång har vi spelat låten ”Great balls of fire” på en begravning, det var ett väldigt personligt val och det är faktiskt den enda gången vi i Stenungsund har spelat den, säger Susanne Wedner på Fonus i Stenungsund.
De vanligaste begravningslåtarna i just Stenungsund – Air – Så skimrande var aldrig havet – Nocturne – Där rosor aldrig dör – Jag har hört om en stad ovan molnen På Fonus.se/musik finns en sammanställning över de populäraste låtarna som spelas på begravning i Sverige just nu. |