
Tre grupper med elever från årskurs fem vid Ekenässkolan i Ödsmål tillsammans med Perssons Hyrmaskiner såg på onsdagen till att närområdet och stranden blev fin inför sommaren och plockade skräp tillsammans.
Initiativet till ”skräpplockardagen” kom från Stenungsundsföretaget Perssons Hyrmaskiner.
– Vi ville göra något tillsammans, företag och skola och samtidigt bidra till något bra. Vi avsätter en dag där vår personal tillsammans med eleverna plockar skräp i sitt närområde.
Längs strandremsan vid Söskär och Jordhammar gick eleverna tillsammans med sina pedagoger och personal från Perssons Hyrmaskiner och plockade skräp, både det som flutit iland sjövägen men också det som mindre ansvarsfulla människor valt att inte ta med sig till soptunna eller papperskorg, men det var inte bara längs stranden man plockade skräp utan också i Ödsmål samhälle.
Säckarna med skräp kördes när man var klara till återvinningsstationen där de vägdes. Eleverna fick sedan en summa pengar att använda i klassen.
Sammanlagt fick Ekenässkolan ihop 500 kg skräp.
Skräpplockardagen avslutades med korvgrillning tillsammans vid Söskär.