
Vid klockan 23:30 på måndagskvällen fick räddningstjänsten larm om brand i en industrilokal i Ucklum. Efter att brandlarm utlöst kunde ett larmbolag se att det brann hos Effektiv Betong.
När räddningstjänsten kom fram möttes de av tre meter höga lågor inne i lokalen. Branden var dock begränsad till någon form av container med avfall i, men det uppges ha varit stor spridningsrisk.
Efter att räddningstjänsten tagit sig in i lokalen kunde man få ut containern med avfall och på så sätt se till att branden inte spred sig. Efter kontroll med värmekamera i lokalen var man kvar en stund för att vädra ut.
Vad som orsakat branden är inte känt. En anmälan om allmänfarlig vårdslöshet upprättas. Ingen person var i lokalerna i samband med att branden startade.
Branden kunde ha slutat riktigt illa men tack vare brandlarm kopplat till larmbolag och snabb insats av räddningstjänsten kunde man se till att det inte blev en storbrand.