Julen knackar på dörren men för många med ansträngd ekonomi så kan denna tiden på året kännas extra påfrestande. I år är det extra tufft för många med ökad inflation, mat- och bränslepriser. Men det finns hjälp att få.
Under många år har Stenungsbaden samlat in julklappar som sedan fördelas av Svenska kyrkan till familjer som må något sätt har det tufft – men i år ber om man om en “Swish” istället.
– Vi vill att familjerna istället ska kunna köpa något som barnen önskar sig, säger Margaretha Tovetjärn, diakon vid Svenska kyrkan i Stenungsund.
Insamlingen tillsammans med Stenungsbaden är liknande den som klädbutiken LaBelle och Karlsson på Stenungstorg genomförde för någon vecka sedan. Då lyckades man få ihop 20 000 kronor som oavkortat går till Svenska kyrkan Stenungsunds arbete med ekonomiskt utsatta.
– Det är samma Swishnummer och till samma ändamål. Att hjälpa ekonomiskt utsatta inför jul. Pengar kommer även från vår egen second hand butik “Hos Marta och Maria“
Det kan vara barnfamiljer, ensamstående, ensamma, sjukskriven, arbetslös och äldre som har det ekonomiskt tufft och känner att julen blir en jobbig tid ekonomiskt kan ansöka om ekonomisk hjälp via Svenska kyrkan Stenungsund.
-Våra diakoner hjälper till att fylla i ett ansökningsformulär. Man skriver vad pengarna ska användas till och varför, sedan har vi en snabb handläggning av ärendet, berättar Margaretha Tovetjärn.
-Antingen får man kontanter eller så erbjuder vi oss att följa med och betalar. Vi kan också sätta in pengarna på ett konto, om det går. Dessa pengar är inget lån och det ska inte betalas tillbaka, det vi begär är att få se ett kvitto på att pengarna använts rätt. Det är många som vill att vi ska följa med och handla för då får de samtidigt sällskap.
De ekonomiska hjälpen från kyrkan ska ses som en tillfällig lösning eller bidrag, men man erbjuder även hjälp för framtiden.
-Vi har ett bra samarbete med socialtjänsten och det kan vara så att den vi hjälper vill att vi ska sitta med vid samtal för försörjningsstöd eller vid skuldsanering, då gör vi det.
Finns det risk att det kommer ansökningar från de som inte behöver hjälp?
-Det förs alltid samtal och de som arbetar inom kyrkan med det här har en god personkännedom vilket gör att den som kanske försöker få ett bidrag men det inte behövs blir genomskådad.
Svenska kyrkan Stenungsund uppmanar den som känner att det är tufft ekonomiskt inför jul att ansöka om ekonomiskt bidrag.
-Ibland går det bara inte ihop. Alla som bor inom Stenungsunds pastorat är välkomna att söka. Bor man i våra grannkommuner fungerar det på samma sätt där. Kontakta Svenska kyrkans expedition så hjälper dom dig. Ekonomisk hjälp av Svenska kyrkan kan man ansöka och få beviljat under hela året.
Vill du bidra? Swisha en gåva123 082 60 16 Vill du ansöka om ekonomisk hjälpKontakta Svenska kyrkan Stenungsund – Expeditionen |