
I onsdags fick polisen in en anmälan gällande bedrägeri via Snapchat. En man i 30-årsåldern på Orust har lånat ut 5000 kronor till någon som utger sig för att vara hans vän, men bakom chatten finns en bedragare, något NYHETERsto berättade om tidigare idag. Det visar sig att fler i vårt område råkat ut för liknande och berättar hur bedrägeriet går till.
Polisen tar varje år emot över 193 000 polisanmälningar om bedrägerier – I snitt handlar det om 22 anmälningar per timme. Ofta är det äldre som drabbas av telefonbedragare som förmår dom att logga in på sin bank – men även yngre drabbas som i detta fall med sociala medieplattformen Snapchat.
En man, som vi väljer att kalla för “Anders” – på Tjörn har råkat ut för samma typ av bedrägeri en vecka tidigare.
-Jag läste artikeln på NYHETERsto och tycker det är bra att polisen går ut varnar för den här typen av bedrägeri, säger Anders.
Anders berättar hur bedrägeriet går till:
– En bedragare har hackat någons konto på Snapchat och skriver till personens kontakter. Personen, som upplevs trovärdig – säger att banken ligger nere och att personen behöver skicka en Swish till en person för att kunna köpa en vara på en annons på Blocket. Personen lovar att betala tillbaka så fort banken kommer igång igen, berättar Anders.
I Anders fall lånade han också ut 5 000 kronor till personen som han trodde var hans vän på Snapchat. Händelsen är polisanmäld.
-Kontrollera alltid att det verkligen är din vän, familj, släkt som faktiskt skriver till dig. Om du får en liknande fråga, ring upp och kontrollera att det verkligen är personen som skriver till dig, säger Håkan Hansson.
Tidigare artikel: Trodde han lånade ut pengar till en vän
