På lördagskvällen fick polisen larm om ett bråk på en pizzeria i Stenungsund. Det slängs möbler och blomkrukor inne på restaurangen. En anmälan gällande grov misshandel och rån är skriven.
Polisen får samtal från andra personer som passerar pizzerian om att det är bråk på adressen. Det kastas möbler och blomkrukor på restaurangen. När polisen kommer dit får de sära på inblandade och försöka reda ut vad som hänt.
-Det är ett rörigt ärende med två olika versioner om vad som har hänt, säger Peter Adlersson, Polisens Presstalesperson.
Enligt personalen har ett sällskap nekats beställa då de inte kan eller vill betala och de ska då ha blivit bråk. Sällskapet hävdar dock att det är dom som blivit misshandlade och även blivit av med en mobiltelefon.
En man man i 25-årsåldern åker med ambulans från pizzerian till sjukhus för kontroll och vård.
-Utredning får nu ta vid och försöka få fram vad som hänt inne på pizzerian, säger Peter Adlersson.
En anmälan gällande grov misshandel och rån är skriven.