Imorgon rullas den röda mattan ut i Skärhamn när filmen ”Ted – För kärlekens skull” har premiär. En av rollerna i filmen, den som Janne Schaffer, spelas av Gustav Orvefors från Skärhamn. Gustav gästar premiären i Skärhamn och pratar med biobesökarna innan filmen visas.
Besökarna kommer bjudas på bubbel (alkoholfritt) och tilltugg innan filmen visas.
– Det känns roligt att göra något extra av den här premiären då Gustav Orvefors har en roll i filmen. Det kan börja med ett scenframträdande på en liten scen i Kulturskolan och sluta på röda mattan i en filmpremiär, konstaterar Martin Wallin, evenemangssamordnare.
Det kommer finnas fler tillfällen att se filmen på Saga Bio i Skärhamn, se fler datum och tider >>
Fakta: Ted – För kärlekens skull – En berättelse om en av våra mest älskade artister och hans dramatiska, kontrastrika och allt för korta liv – hans orubbliga relation till brodern Kenneth, till musiken och till livet. Regi: Hannes Holm Manus: Peter Birro I rollerna: Adam Pålsson, Peter Viitanen, Gustav Orvefors, Happy Jankell, Lotta Ramel, Maria Kulle, Johan Hedenberg, Jonas Karlsson med flera. |
Foto: Nordisk Film