
Sundsby säteri har under historiens gång haft starka kopplingar till Norge. Den mest mytomspunna ägaren av säteriet, Margareta Huitfeldt, var själv född i Norge och under hennes levnad var Sundsby norskt. Varje år firas därför Norges nationaldag den 17 maj på Sundsby säteri.
Vädret var på sin bästa sida på tisdagen när Norges Nationaldag 17 maj skulle firas och uppmärksammas vid Sundsby Säteri. Klockan 17 tågade man tillsammans från parkeringen på Karpstigen mot säteriet med dagens konferencier Axel Falk som fanbärare. Framme vid säteriet hissades den norska flaggan.
Hvitfeldtska Musikgymnasiets Kammarkör under ledning av Martin Bagge var inbjudna och sjung flera låtar. Med tank på kopplingen mellan Hvitfeldtska gymnasiets och Margareta Huitfeldt så fanns det starka kopplingar och man hoppas det blir en ny tradition att få kammarkören att medverka vid fler evenemang vid Sundsby Säteri.
Inbjuden var också Bernt Wilhelmsson, uppvuxen på Orust som framförde några musikstycken på piano innan han fick åka vidare till Göteborg för konsert.
Innan kvällen avslutades med den norska nationalsången var det dags för Kommunfullmäktiges ordförande Anders G Högmark att tala.
STO-TV – Se vår livesändning:
BILDEXTRA – Norges Nationaldag











