
Under torsdagen genomförde Polisen Södra Fyrbodal tillsammans med Trafiksektionen Fyrbodal en trafikkontroll i Henån. Kontrollen resulterade i tre anmälningar om rattfylleri.
Tre anmälningar om rattfylleri är tre för mycket.
Strax efter klockan 11 stoppades en man i 65-årsåldern i personbil för kontroll. Mannen blåste positivt i polisens sållningsinstrument och provtagning visade rattfylleri.
Ytterligare en man i 65-årsåldern i personbil stoppades och blåste positivt i sållningsinstrument, provsvar visade på rattfylleri.
Senare under dagen stoppades en man i 60-årsåldern på moped. Mannen blåste positivt och provtagning visade på grovt rattfylleri, över en promille.
– Trafiksektionen har en mobil enhet där man inte behöver ta med sig föraren för ytterligare provtagning utan allt sköts på plats, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
Det finns ingen inga uppgifter om andra brott som uppdagades på plats.
![]() RATTFYLLERI – TIPSA POLISENVarje dag kör tusentals personer påverkade av droger eller alkohol, det kan vara den du minst anar. En granne, partner eller kollega. Dessa personer tycker ofta inte att de har ett missbruk. Dina tips kan vara helt avgörande! Ring 112 vid akuta tips. Du kan även ringa 114 14 för att lämna tips som inte är akuta, eller tipsa på polisen.se. |