
God morgon STO – Torsdag 31 Maj
NYHETERsto ger dig morgonrapporten med en snabb koll på det du behöver veta om natten, morgonen och om denna dag. En bra start på dagen!
Här får du nattens polisrapport, händelser från räddningstjänsten, trafikinformation, lokalt väder och dagens namn.
Morgonens bild:
Skulle kunna tro att det är Juli, fotot taget i Olsby på Tjörn. Foto: Daniel Ulveskär
Morgonrapporten kan uppdateras flera gånger under morgonen/förmiddagen. Uppdatera dig gärna…
POLISEN SÖDRA FYRBODAL |
– Under natten har Polisen Södra Fyrbodal där Stenungsund, Tjörn och Orust ingår genomfört kontroll av fordon-, förare-, och nykterhet.
Ett urval av ärenden och händelser för Polisen Södra Fyrbodal:
21.58 ORUST
Grovt rån i bostad. Läs mer >>
Händelser från Polisen Region Väst sammanställd av presstalesman >>
RÄDDNINGSTJÄNSTEN |
– Inga larm eller ärenden till Räddningstjänsten i vårat område under natten.
NYHETSRUBRIKER |
– Här får du de senaste nyhetsrubrikerna från nyhetsmedia i Väst >>
INDUSTRIN I STENUNGSUND |
Industrins anläggningar går med lugn och stabil drift. Inga driftstörningar finns rapporterade.
Här hittar du aktuell driftinformation från industrin i Stenungsund >>
TRAFIK |
– Anmäl akuta trafikhinder till Trafikverket 0771-921921 – Rapportera störningar i trafiken till Sveriges Radio Trafik och Service 020-999 444 – Följ läget i trafiken www.trafiken.nu/goteborg och www.trafikradion.se – NYHETERsto uppdaterar dig med lokal trafikinformation i våra kanaler i sociala medier. |
ORUST:
Lv 770 från Ellös till Hälleviksstrand
Kabelarbete. Hastighet sänkt till 30km/h
Klart 31 oktober 2018
ORUST
Lv 160 mellan Säckebäck och Varekil
Bygge av ny väg
ORUST
Lv 734 Ängås – Västra Röd.
Kabelarbete i mark. Ett körfält avstängt.
Klart 28 september 2018
TJÖRN
Lv 725 från Sibräcka till Haketorp.
Beläggningsarbete
Klart 13 juli 2017
TJÖRN
Lv 718 från Rönnängs brygga till Cirkulationsplats Rönnäng.
Ledningsarbete.
Klart 31 juli 2018
STENUNGSUND
Lv 634 Jörlanda – Jörlandamotet.
Kabelarbete i mark.
Körfältsavstängningar, ett körfält avstängt.
Klart 31 maj 2018
STENUNGSUND
Lv 574 från Lundbyvägen till Cirkulationsplats Stora Höga
Mätning/provtagning. Arbetet sker längs med vägkant och i vägmitt i båda riktningarna. Vägren avstängd.
Klart 28 december 2018
LOKALT VÄDER FÖR STO |
Idag:
Mest klart och uppehåll, +29
Imorgon
Mest klart och uppehåll, +26
Badtempen:
Omkring 19 grader
Pollenrapporten.se
Vi väntar höga halter av gräspollen samt låga halter av björk-, ek- och videpollen.
MER OM DENNA DAG… |
Dagens namn:
Petronella
Petronella kommer, liksom Pernilla, från det romerska släktnamnet Peronius. Namnet finns dokumenterat i Skåne redan på 1100-talet med stavningen Petronilla. Aposteln Paulus lär ha haft en dotter med namnet och det fanns i den svenska almanackan på nuvarande plats fram till 1901, då det togs bort för att det ansågs gammalmodigt. Namnet blev populärt igen från 1950-talet och några decennier framåt, och 1986 återinfördes det igen men till en början inte på det ursprungliga datumet.31 december 2005 fanns totalt 1899 personer i Sverige med namnetvarav 681 med det som tilltalsnamn.
Pernilla
Pernilla kommer från det romerska släktnamnet Peronius. En äldre variant är Petronella. Namnet har använts i Sverige sedan 1500-talet. Pernilla hade en popularitetstopp i början på 1970-talet då det hade en plats bland de 25 vanligaste namnen. 31 december 2005 fanns totalt 18 204 personer i Sverige med namnet Pernilla, varav 13 102 med det som tilltalsnamn.
Källa – Wikipedia
TILL SIST… |
Morgonens bild
– Varje morgon publicerar vi en bild från STO-området i samband med morgonrapporten. Vill du visa din bild för för andra? Maila bilden till morgonbild@nyhetersto.se, tänk på att bilden ska vara så stor som möjligt. För dig som gillar att fotografera och vill visa ditt STO kan vi rekommendera gruppen STO i våra hjärtan
Vi önskar dig en trevlig dag!
– Har du nyhetstips eller något du vill dela med dig av? Du når oss på redaktionen@nyhetersto.se
