
God morgon STO – Måndag 4 juni
NYHETERsto ger dig morgonrapporten med en snabb koll på det du behöver veta om natten, morgonen och om denna dag. En bra start på dagen!
Här får du nattens polisrapport, händelser från räddningstjänsten, trafikinformation, lokalt väder och dagens namn.
Morgonens bild:
Härlig kväll vid Björholmen. Foto: Eva Göransson
Morgonrapporten kan uppdateras flera gånger under morgonen/förmiddagen. Uppdatera dig gärna…
POLISEN SÖDRA FYRBODAL |
– Under natten har Polisen Södra Fyrbodal där Stenungsund, Tjörn och Orust ingår genomfört kontroll av fordon-, förare-, och nykterhet. I övrigt en lugn natt utan några händelser som polisen delar med sig av.
Händelser från Polisen Region Väst sammanställd av presstalesman >>
RÄDDNINGSTJÄNSTEN |
– Inga larm eller ärenden till Räddningstjänsten i vårat område under natten.
NYHETSRUBRIKER |
– Här får du de senaste nyhetsrubrikerna från nyhetsmedia i Väst >>
INDUSTRIN I STENUNGSUND |
Industrins anläggningar går med lugn och stabil drift. Inga driftstörningar finns rapporterade.
Här hittar du aktuell driftinformation från industrin i Stenungsund >>
TRAFIK |
– Anmäl akuta trafikhinder till Trafikverket 0771-921921 – Rapportera störningar i trafiken till Sveriges Radio Trafik och Service 020-999 444 – Följ läget i trafiken www.trafiken.nu/goteborg och www.trafikradion.se – NYHETERsto uppdaterar dig med lokal trafikinformation i våra kanaler i sociala medier. |
ORUST:
Lv 770 från Ellös till Hälleviksstrand
Kabelarbete. Hastighet sänkt till 30km/h
Klart 31 oktober 2018
ORUST
Lv 160 mellan Säckebäck och Varekil
Bygge av ny väg
ORUST
Lv 734 Ängås – Västra Röd.
Kabelarbete i mark. Ett körfält avstängt.
Klart 28 september 2018
TJÖRN
Lv 725 från Sibräcka till Haketorp.
Beläggningsarbete
Klart 13 juli 2017
TJÖRN
Lv 718 från Rönnängs brygga till Cirkulationsplats Rönnäng.
Ledningsarbete.
Klart 31 juli 2018
STENUNGSUND
Lv 634 Jörlanda – Jörlandamotet.
Kabelarbete i mark.
Körfältsavstängningar, ett körfält avstängt.
Klart 31 maj 2018
STENUNGSUND
Lv 574 från Lundbyvägen till Cirkulationsplats Stora Höga
Mätning/provtagning. Arbetet sker längs med vägkant och i vägmitt i båda riktningarna. Vägren avstängd.
Klart 28 december 2018
LOKALT VÄDER FÖR STO |
Idag:
Mest klart och uppehåll, +26
Imorgon
Mest klart och uppehåll, +21
Badtempen:
Omkring 20 grader
Pollenrapporten.se
Vi väntar höga till mycket höga halter av gräspollen samt låga halter av björk-, ek- och videpollen.
MER OM DENNA DAG… |
Dagens namn:
Solbritt
Solbritt är ett ganska nybildat kvinnonamn med svenskt ursprung. Det är sammansatt av Sol och Britt som är en kortform av Birgitta. Namnet har förekommit i Sverige sedan början av 1900-talet men är ovanligt.Det fanns 31 december 2005 totalt 1 202 personer i Sverige med förnamnet Solbritt, varav 779 hade det som tilltalsnamn.
Solveig
Solveig är ett kvinnonamn med norskt ursprung. Bildat av sal – ”hus”, ”sal” och -veig vars betydelse är oklar, men enligt vissa tolkningar skulle betyda ”den stridande” eller ”husets härskarinna”. Namnet har länge förekommit i olika varianter i Norge (Solveig, Solvei, Solvi) men blev känt i Sverige först i slutet av 1800-talet genom Henrik Ibsens drama Peer Gynt.Alternativa stavningar/varianter: Solvei, Solveige, Solveij, Solvej, Solvi, Solvieg, Solvig, Solvige.Namnet hade en popularitetsperiod på 1930-talet 1930- och 1940-talet 1940-talen men är ovanligt bland dagens flickor. Det fanns 31 december 2005 totalt 20 691 kvinnor i Sverige med förnamnet Solveig, varav 11 127 hade det som tilltalsnamn.
Källa – Wikipedia
TILL SIST… |
Morgonens bild
– Varje morgon publicerar vi en bild från STO-området i samband med morgonrapporten. Vill du visa din bild för för andra? Maila bilden till morgonbild@nyhetersto.se, tänk på att bilden ska vara så stor som möjligt. För dig som gillar att fotografera och vill visa ditt STO kan vi rekommendera gruppen STO i våra hjärtan
Vi önskar dig en trevlig dag!
– Har du nyhetstips eller något du vill dela med dig av? Du når oss på redaktionen@nyhetersto.se
