Cyklade mot rött - Blev påkörd av husbil - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Cyklade mot rött – Blev påkörd av husbil

Vid lunchtid blev en cyklist påkörd vid ett trafikljus i centrala Stenungsund. Då cyklisten cyklade mot rött skrevs en ordningsbot ut.

Det var vid klockan 12:20 som polisen fick larm om händelsen. Den manlige cyklisten har blivit påkörd av en husbil vid ett trafikljus. Cyklisten behöver inte uppsöka sjukvården.

-Däremot får mannen, som är i 40-årsåldern, en ordningsbot för att ha cyklat mot rött ljus, skriver polisen på sin hemsida. 

Böter för att cykla mot rött ligger på 1 500 kronor.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top