
Det pågår ett arbete under 2025 på Stenungsöbron i Stenungsund. Under arbetet råder sänkt hastighet, trafikljus och två tillfälliga övergångställen då gång- och cykelvägen är flyttad till andra sidan vägen. Sänkt hastighet över bron respekteras inte och på tisdagen fick arbetsledaren nog.
Under 2025 sker underhållsarbete på på länsväg 160 – Stenungsöbron, mellan fastlandet Stenungsund – och Stenungsön. Reparation, nytt räcke till gång- och cykelväg samt räcke med hoppskydd mot vattnet är lite av det arbete som ska utföras. Arbetet sker i olika etapper med uppehåll under sommartrafiken.
Hastigheten är sänkt till 40 km/h och två tillfälliga övergångställen finns på sträckan av 200 meter.
På tisdagen fick dock arbetsledare på området nog.
-Vi får samtal om att förare inte respekterar hastighetsbegränsning och vägarbetsområde. Arbetsledaren är orolig för sina anställdas säkerhet på plats, säger Jens Andersson, Polisens Presstalesperson.
Det blev ingen anmälan skriven, men man får nog räkna med att polisen kommer ha kontroll på platsen under arbetets gång.
Läs mer: Underhållsarbete på Stenungsöbron