
Under tisdagskvällen har polisen fått in två anmälningar gällande inbrott i bostäder – ett i Stora Höga och ett i Jörlanda. Polisen vädjar nu om tips från allmänheten.
Vid 21-tiden på tisdagskvällen kom boende hem till sitt radhus i Kyrkeby, Jörlanda. Bostaden är genomsökt och man kan konstatera att smycken saknas.
Inbrottet ska ha skett någon gång under dagen.
Polisen åker till adressen för att säkra eventuella spår, dokumentera och tar uppgifter som ligger till grund för en anmälan gällande inbrottsstöld.
Inbrott i Stora Höga
En halvtimma senare får polisen samtal från Karins väg i Stora Höga. Även här har boende kommit hem och upptäcker att det har varit inbrott men oklart vad som saknas.
Polis till adressen och även här säkras eventuella spår och en anmälan skrivs.
Inbrottsförsök i Jörlanda
I måndags kunde NYHETERsto berätta om ett inbrottsförsök i området Kvarnhöjden i Jörlanda. Boende vaknade mitt i natten av ljud från utsidan. De tänder lamporna och antagligen skrämmer man man bort tjuven. På morgonen upptäcker man att en stege är flyttad och en fönsterlist är förstörd.
Söker tips och iakttagelser
Kan det finnas något samband mellan händelserna?
-Vi arbetar med varje händelse för sig men samtidigt ser på om det finns något samband då det är flera liknande händelser inom nästan samma område, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
-Vi är tacksamma för tips och iakttagelser vid de aktuella adresserna. Personer som rör sig i området eller fordon som inte hör hemma där, säger Herman Egelström.