Misstänkt stulen kabel brändes vid ödehus - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Misstänkt stulen kabel brändes vid ödehus

På lördagsförmiddagen fick räddningstjänsten larm om brand utomhus vid Stora Högamotet. På plats var det kopparkabel som brann.

Det var väktare som larmade räddningstjänst då det kom kraftig rök från ett ödehus i närheten av Stora Högamotet. Utanför ödehuset var det en hög med kopparkabel som brann och två personer lämnade området när räddningstjänst kom dit.

Troligen så handlar det om stulen kopparkabel som man bränner av plasten på och sedan säljer vidare.

Polis larmades ut och sökte i området.

Vid klockan 10:30 fanns inga misstänkta eller kontrollerade.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top