
På måndagsmorgonen anmäldes en bil stulen i Svanesund på Orust. Bilen anträffades på onsdagskvällen krockskadad.
Det var på måndagsmorgonen som en bilägare till en vinröd Volvo V70 uppräckte att fordonen under helgen var stulen från en adress i Svanesund. På torsdagskvällen anträffades fordonet med krockskador på en parkeringsplats på norra Orust.
-Polis har varit på plats för att kontrollera och avlysa fordonet. Man har också tagit kontakt med ägaren som nu tar över ansvaret, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
Inga personer var vid det aktuella fordonet.
-Har någon sett någon eller vet något om stölden så tar vi tacksamt emot tips via 114 14 eller polisens hemsida, säger Herman Egelström, Stationsbefäl vid Polisen Södra Fyrbodal.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



