
Det allmännyttiga bostadsbolaget Stenungsundshem är ny hyresvärd hos bostadsförmedlingen Boplats Väst. Hyresvärdens lägenheter kommer att publiceras på boplats hemsida med start om en månad.
Stenungsundshem är Stenungsunds kommuns allmännyttiga bostadsbolag. Bolaget grundades 1953 och äger och förvaltar idag ca. 2 200 hyreslägenheter vilket utgör över 60% av kommunens totala antal hyreslägenheter.
– Med Boplats Väst öppnas nya dörrar för Stenungsundshem. Vi kommer kunna förmedla lägenheter internt till nuvarande hyresgäster och vår existerande kö, men vi får även möjligheten att vända oss till de som redan har ett konto på boplats.se. Våra bostadssökande får samtidigt tillgång till ett väldigt stort utbud av lägenheter på boplats.se, säger Svante Lahti, vd för Stenungsundshem.
Poäng flyttas över
Den som skapar ett konto på boplats.se med sitt personnummer, och som samtidigt har poäng hos Stenungsundshem, kommer att kunna se poängen direkt på Mina Sidor så fort anslutningen är klar. Efter det administreras kö och förmedling helt av Boplats Väst.
Stenungsundshem kommer däremot precis som idag att bestämma vilka villkor som gäller för att få hyra en lägenhet, och vilka lägenheter som går internt, eller externt.
Inför avgift för bostadskö
Tidigare har har det varit kostnadsfritt att stå i Stenungsundshems bostadskö men när man går med i Boplats Väst införs en avgift, även för de som tidigare stått i bostadskön inom Stenungsundshem.
Avgiften är 200 kronor per år.
Boplats Väst ägs av Göteborgs Stad och kommunfullmäktige har beslutat att Boplats Väst ska finansieras av köavgifter. Avgiften går bland annat till drift och utveckling av Boplats Västs IT-system. Boplats Väst har inga avkastningskrav.
Boplats väst på plats i Stenungsund
– Vår personal kommer att besöka Stenungsund och träffa alla berörda. Det är viktigt att alla bostadssökande kan ställa sina frågor direkt, och få hjälp att komma igång med sitt konto på boplats.se. Tanken är att samarbetet är att ge bättre möjligheter för både hyresvärd och bostadssökande, säger Boplats Västs vd Joacim Bernvid.
17 februari
Boplats Väst tar över administrationen av Stenungsundshems bostadskö och uthyrning.
Boplats Väst är på plats i Stenungsundshems kundtjänst för att svara på frågor och hjälpa till.
17 februari: 13.00-18.00
18 februari: 09.00-12.00
19 februari: 09.00-12.00
25 februari: 09.00-12.00
27 februari: 13.00-16.00
22 juni 2025
Sista dagen att skapa konto på Boplats Väst för att behålla din tidigare kötid.