
Natten till onsdag har Bärgnings-Niklas på Tjörn inbrott vid sina lokaler på Vallhamnsrakan. Genom att lyfta bort en stor grind har tjuven tagit en bil och släpkärra med verktyg, ”bärgningskuddar” med mera till ett stort värde. På förmiddagen hittade man dock sakerna i närheten av en bostad på Orust.
Bärgaren uppger för polisen att han åkte runt bland ”kända” adresser och fick träff. På plats fanns ytterligare en anmäld stulen bil, en röd Volvo samt en massa annan misstänkt stöldgods.
Två misstänkta gärningsmän som fanns på platsen avviker till fots. Målsägande – och ett tiotal andra personer som anslutit och som och haft inbrott den senaste tiden ansluter och och letar i området.
Polisen kommer till platsen. Man begär även hundpatrull till platsen. Vid 13-tiden var ingen av de som försvann från platsen anträffade.
– Polisen vet vilka personerna är och det går inte att gömma sig. Vad det blir av detta återstår att se. Kan man inte knyta de misstänkta gärningspersonerna till stöld så blir rubriceringen häleri, säger Thomas Fuxborg, Polisens presstalesperson.
Vid 15-tiden hade polisen lämnat adressen. Bärgaren kunde ta med sig en del av sina saker igen.