I måndagskväll blev en äldre man i Stenungsund uppring av någon som påstod sig ringa från ett telefonbolag. Den som ringde förklarade att mannen har betalat för mycket och har en återbetalning på 3 500 kronor. Detta skulle gå snabbt om han bara gav ut sina kontouppgifter.
Mannen, som är i 85-90-årsåldern anade oråd och några kontopuppgifter lämnades aldrig ut.
– Återigen så uppmanar vi till försiktighet och att det är bättre att vara misstänksam än godtrogen. Inga seriösa företag, banker eller sjukvård ringer upp och ber någon lämna bankuppgifter eller ber dig knappa in Bank-ID, säger Herman Egelström, stationsbefäl vid polisen Södra Fyrbodal till NYHETERsto.
Då den som ringde aldrig fick några kortuppgifter så rubriceras ärendet som försök till bedrägeri.
I slutet av november blev en äldre kvinna i Stenungsund utsatt för liknande bedrägeriförsök och telefonbolagen har även gått ut och varnat för dessa försök att komma åt kortuppgifter genom att säga att personen de ringer till har en återbetalning.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.



