
Under förra veckan, i samband med skolstart har polisen haft en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighet. Detta resulterade i 24 ordningsbot. Nu pågår en ny trafikvecka ”säker och trygg skolväg” och det resulterade i flera anmälningar under tisdagen.
Under förra vecka genomfördes kontroller i en nationell trafiksäkerhetsvecka vid vid skolor, i bostadsområden och i stadscentrum. I vårt område börjar skolan senare i augusti, en del börjar denna veckan. Därför har polisen en lokal satsning som man kallar ”säker och trygg skolväg”.
På tisdagen var polisen i området runt Häggvall, Höviksnäs och Myggenäs på Tjörn och det resulterade i flera anmälningar.
A-traktor i beslag
Vid klockan 12:45 stannade och kontrollerade polisen en A-traktor och dess förare på Höviksnäsvägen i höjd med Häggvallskolan. Fordonet uppmätte en hastighet av 59 km/h och misstänks vara manipulerad. Fordonet togs i beslag för en teknisk undersökning. Föraren misstänks för olovlig körning och togs även med för provtagning.
Körkortslös misstänks för drograttfylleri och brott mot knivlagen
Vid klockan 15:30 på tisdagen stannade och kontrollerade polisen ett fordon och dess förare på länsväg 169 i närheten av Häggvalle damm. Föraren, en man i 30-årsåldern som saknar körkort visade tecken på att ha brukat narkotika. Mannen fick följa med för provtagning.
I samband med kontrollen anträffades misstänkt narkotika som togs i beslag. Man anträffade en kniv i bilen. En anmälan gällande grov olovlig körning, drograttfylleri, ringa narkotikabrott eget bruk samt innehav samt brott mot knivlagen är skriven.
Körkortslös misstänks för olovlig körning och drograttfylleri
Vid klockan 16:30 stannade och kontrollerade polisen ett fordon och dess förare på länsväg 169 i närheten av Myggenäs. Föraren, en man i 50-årsåldern saknar körkort och visade även tecken på att ha brukat narkotika. I samband med kontrollen anträffades även misstänkt narkotika. Mannen togs med för provtagning. En anmälan gällande olovlig körning, drograttfylleri, ringa narkotikabrott eget bruk samt innehav är skriven.
Trafikolycka med moped
I samband med insatsen ”säker och trygg skolväg” i området runt Häggvall passerade polisen en trafikolycka med en moped på länsväg 169 vid Häggvalle damm. Ambulans var redan på plats.
På mopeden som gått omkull och ner i ett dike har två personer färdats. Passageraren, en tjej i 15-årsåldern förs med ambulans till Östra Sjukhuset för kontroll och vård av okända skador. Det finns ingen misstanke om brott.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande


