Kung Carl XVI Gustaf deltog i ceremonin vid återinvigning av E6 - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Kung Carl XVI Gustaf deltog i ceremonin vid återinvigning av E6

Nio månader efter skredet vid Stenungsundsmotet återinvigdes en E6 och vid ceremonin deltog bland annat Kung Carl XVI Gustaf. Invigningen är inte öppen för allmänheten, men lugn – NYHETERsto var på plats och rapporterade i text, ljud och bild.

Video – Invigningen på två minuter

När skredet inträffade var NYHETERsto första media på plats och rapporterade. Det är självklart att vi även är med när E6 återinvigs nio månader senare.


De som arbetat med återuppbyggnaden men även de som arbetade och var på plats natten när skredet inträffades får beröm av Kungen.

Kung Carl XVI Gustaf närvarar och höll tal och sedan invigde den återuppbyggda vägen genom att köra sträckan fram och tillbaka.

Vid ceremonin deltog förutom Kung Carl XVI Gustaf även Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, statsråd Andreas Carlson, länsöverdirektör Jörgen Peters och företrädare från Stenungsunds kommun.

Bilder från invigningen

VIDEO – Samtliga tal

Kungens tal i sin helhet

TEXTEN UPPDATERAS

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
Top