
En kvinna i 45-årsåldern har vid Uddevalla tingsrätt dömts för grovt rattfylleri mot sitt nekande. Vittnen såg kvinnan köra från mataffär i Stenungsund – men när polisen anträffar bilen en stund senare hävdade kvinnan att en kompis – som hon inte visste namnet på, ska ha kört bilen.
Det var i mitten av juni 2025 som polisen fick samtal från en kund utanför en mataffär i Stenungsund. Kunden har reagerat på ett sällskap som parkerat på familjeparkeringen, men som verkade vara påverkade när de gick in i butiken. Efter att de varit inne och handlat satte sig kvinnan på förarplats och en man på passagerarsidan och körde iväg.
Polisen anträffar bilen en stund senare när kvinnan stannat till för att kissa. Kvinnan var påverkad av alkohol och alkoholkoncentrationen i hennes blod uppgick till 1,26 promille .
Kvinnan har nekat till brott och hävdar att det fanns en tredje person i bilen, en kompis som hon inte visste namnet på. Den kompisen ska ha kört bilen, men försvann när polisen kom.
Då det finns vittnen från butikens parkering som styrker att det var kvinnan som körde så väljer tingsrätten att döma kvinnan för grovt rattfylleri.
Kvinnan doms till 80 dagsböter á 180 kronor. Summa 14 400 kronor.