
En man i 55-årsåldern från Stenungsund har vid Uddevalla tingsrätt dömts för drograttfylleri, ringa narkotikabrott och märkesförfalskningar.
I augusti 2025 stannade och kontrollerade polisen ett fordon och dess förare i centrala Stenungsund.
Föraren, en man i 55-årsåldern visade tecken på bruk av narkotika och togs med för kroppsbesiktning. Provsvar visade att mannen brukat narkotika. I samband med kontrollen anträffades även 0,08 gram amfetamin.
Det fordon som mannen körde hade någon annat fordons registreringsskyltar monterade på sig.
Mannen, som förekommer i belastningsregistret under 25 avsnitt – döms nu vid Uddevalla tingsrätt till 90 dagsböter á 50 kronor. Summa 4 500 kronor.
Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.
Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.
Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.
Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.


